Harry Potter zachęca do czytania


24 września 2020 Patryk 0 Comment , , ,

Czytanie książek jest niezwykle wartościową czynnością. Warto regularnie znajdować na nią czas, a także zachęcać dzieci do sięgania po lektury dopasowane do ich wieku. Dzięki temu rozwija się wyobraźnię, wzmacnia mózg czy poprawia pamięć. Do tego warto wspomnieć o szerszym słownictwie oraz umiejętności poprawnego wysławiania się. W dzisiejszym świecie bywa to bagatelizowane, ale osoby posługujące się poprawną polszczyzną będą się tym bardziej wyróżniały i robiły jeszcze lepsze wrażenie. Warto czytać i to bez dwóch zdań. Pytanie tylko jak zachęcić dziecko do sięgania po książki. Pomocny może okazać się kultowy Harry Potter, Pakiet 7 książek będzie natomiast świetnym prezentem od J. K. Rowling dla młodego czytelnika.

Książki jakich mało

Na serię o Harrym Potterze rodzice powinni zwrócić uwagę z różnych względów. Warto w nią zainwestować zwłaszcza z uwagi na:

  • rozbudowane słownictwo i troskę autorki o przestrzeganie zasad językowych, wbrew pozorom nie jest to oczywiste w świecie dzisiejszej literatury,
  • wartościowe motywy literackie, nie tylko walkę dobra ze złem, ale również pokazywanie znaczenia przyjaźni czy roli wiedzy w życiu, przydaje się ona czarodziejom, jest nieoceniona dla mugoli,
  • przemyślają, wciągającą fabułę, J. K. Rowling potrafi przyciągnąć uwagę młodych czytelników, wśród nich nie brakuje tych, którzy do niedawna spędzali niemal cały wolny czas przed komputerem czy telewizorem.

Te i wiele innych zalet sprawiają, że Harry Potter, Pakiet 7 książek przyciąga kolejne pokolenia czytelników. Choć od premiery ostatniego tomu minęło ładnych parę lat, historia czarodzieja wychowanego wśród ludzi nadal fascynuje. I dobrze, zainteresowanie to rodzice mogą wykorzystać w ramach propagowania czytelnictwa wśród dzieci.

Ponadczasowe przesłanie

J. K. Rowling stworzyła historię, która opiera się upływowi czasu. Losy Harrego Pottera, jego przyjaciół, ale także wrogów, wpisują się w walkę dobra i zła, typową opowieściom dla dzieci. Jednak Harry Potter wyróżnia się na tle popularnych bajek. Przede wszystkim jest to seria bardzo współczesna, dzięki czemu czytelnicy mogą utożsamiać się z życiem bohaterów. Poza tym autorka serii stworzyła postacie unikatowe. Nie ma tu księżniczek i super bohaterów, do których młodzi czytelnicy zdążyli już trochę przywyknąć. J. K. Rowling trzeba też oddać, że stworzyła świat fascynujący oraz przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Autorka sama przyznała, że zbieranie pomysłów trwało sporo czasu. Efektem jest trwająca nawet po latach popularność.

Książka zdjęcie freepik - pl.freepik.com